Facebook'i ja Politsei soovitused, kuidas kaitsta ennast sotsiaalvõrgus

FACEBOOKI SOOVITUSED


Spämm

1. Phishing. Mõned spämmerid (inimesed, kes massiliselt saadavad ebasoovitud sõnumeid/kirju teistele) võivad kasutada teie FB konto kasutaja nime ja parooli, et saata sõnumeid teie nime alt.
Soovitus: Kui te arvate, et te (või teie sõber) olete phishing'i ohver, siis on soovitatud kohe vahetada FB'i konto parooli.
2. Klickjacking. Mõned pahad leheküljed internetis sisaldavad koodi, mille mõju all teie veebilehitseja saab tegutseda ilma teid teavitamata. Näiteks võib postitada teie FB lehele lingid kõikidele leheküljedele, mida te külastate.
Soovitus: ärge klickige suvalistele /tundmatule/ linkidele ning kasutage antiviirustarkvara.
3. Pettus kahjutoova skripti kasutamise abil. Võib juhtuda, et teile lubatakse näidata midagi huvitavat (näiteks, kes on viimati teie FB profiili vaadanud). Selleks Teid palutakse kopeerida mingi tekst ja seejärel kleepida see veebilehitsejasse. Tegelikult Teile ei näidata seda, mida lubati, vaid kasutatakse Teie FB konto selleks, et saata spämmi teie sõpradele.

230729_10150184586289887_119341934886_6667693_4831432_n.jpg

Soovitus: Arge kunage kopeerige aadressi ribasse tekste, kui te ei tea täpselt mis tekstid need on.
4. Koobface. Koobface on arvuti viirus, mis on suunatud FB ja teiste sotsiaalvõrgustikute vastu. See levib niimodi, et teie sõber saadab Teile link, kus saab ägedat videot vaadata. Kui te lingile klõpsate, siis selleks et viideot vaadata, teile pakutakse allalaadida ja installida Adobe Flash Player'i uuem versioon, mis on tegelikult viirus. Kui te laadite fail alla ja avate, nakatab viirus teie FB konto ja saadab samasuguseid sõnumeid teie sõpradele.
Soovitus. Ärge avage imelikke linke ja täpsustage sõbra käest, kas ta on tõesti Teile antud linki saatnud. Kasutage antiviirus tarkvara.

Rahapettus

images?q=tbn:ANd9GcRqFm_r1ZORXtFCWj2ubYziAqEFqwiM_JBIkdAf-UVDO0CbK88wDg

Rahapettusel on 2 kõige levinumat stsenaariumit:
1. Võib juhtuda, et te saate kirja teile tundmatult isikult, kes küsib teie käest raha heategevuse jaoks või lubab suurt lotovõitu, aga selleks et lotovõit kätte saada, te peate saatma talle väikse rahasumma jooksvatele kuludele (näiteks, dokumentide vormistamiseks).
2. Võib juhtuda, et keegi teie sõprade nime alt saadab kurva kirja, nagu oleks midagi halba juhtunud (näiteks, välismaa reisi ajal varastati raha ja dokumendid), küsib teie käest raha ning lubab tagastada. Tegelikult, see ei ole teie sõber, vaid kuritegija, kelle kätte jäi teie tuttava konto parool.
Soovitused. Kui te arvate, et teie kontod kasutakse kirjade saatmiseks, vahetage kindlasti aprooli. Kui teie sõbra kontolt saadetakse selliseid kirju, soovitage talle samitu parooli vahetada.

Universaalsed soovitused

  • Mõelge eene klickimist. Ärge klickige kahtlaseid linke. Kui link suunas Teid järgmisele lehele, mis näeb välja nagu FB leht ning teid palutakse uuesti sisestada parool, ärge tehke seda. See ei ole õige FB lehekülg. Samuti ärge laadige alla faile (eriti .exe) kui Te pole kindel, mis fail see on.
  • Ärge kopeerige link/tekst veebilehitseja aadressiribasse, kui te pole kindel, mis tekst see on.
  • Mõelge välja turvaline unikaalne parool, mis sisaldaks vähemalt 8 sümbolit, mille seas oleksid suured ja väiksed tähed, numbrid ja märgid/sümbolit. Ärge kasutage sõnu, mida saab sõnastikust leida. Ärge kasutage oma sünnikuupäeva ja telefoni numbrit. Kui teil tekkisid kahtlused, vahetage oma parool.
  • Ärge teatage teistele (isegi sõpradele ja sugulastele) mis on teie kasutajanimi ja parool.
  • Kasutage oma veebilehitseja viimast (kõige uuemat versiooni).
  • Kasutage kaitsvat tarkvara (antiviirusetõrje).

POLITSEI SOOVITUSED


Kuidas ennast kaitsta?

images?q=tbn:ANd9GcTYXOuLeuS8VNQXUzAxHiz7uJzYW9kQUys002qIcm03SuEb6By7
  • Ära jaga oma virtuaalkontode ja e-maili kontode paroole kolmandatele isikutele;
  • Juhul, kui teie kontot on ebaseaduslikult kasutatud, ei pruugi konto edasiseks kaitseks aidata vaid sellest, kui vahetate parooli - kindlasti kontrollige oma arvutit viiruste suhtes, samuti on soovitatav vahetada ära nn kontrollsõna;
  • Kontrollsõnad ja paroolid - ära kasuta sugulaste, sõprade ja lemmikloomade nimesid, oma sünnikuupäeva, kodust aadress jne. Need jäävad küll hästi meelde, aga ei ole eriti turvalised, sest nad on kergesti ära aimatavad;
  • Ära ava e-mailides olevaid linke ja manuseid, kui sa ei ole saatjas 110% kindel. Sama reegel kehtib ka MSN-is ja muudes suhtluskeskkondades liikuvate manuste ja linkide kohta;
  • Kui kasutad arvutit peamiselt suhtlemiseks, e-mailide lugemiseks jne, siis jaga arvuti kõvaketas võimaluse korral nn kaheks. Üks osa kõvakettast süsteemide ja uute tarkvarade installeerimiseks (nn administraatori konto), teist osa (nn kasutajakonto) kasuta igapäevaselt. Kasutajakontol keela ära uute programmide installeerimised;

kasuta arvutis viirusetõrje tarkvara ning tulemüüri.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License